VJ2220Y471KXUSTX1
DigiKey Part Number
720-VJ2220Y471KXUSTX1TR-ND - Tape & Reel (TR)
720-VJ2220Y471KXUSTX1CT-ND - Cut Tape (CT)
720-VJ2220Y471KXUSTX1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ2220Y471KXUSTX1
Description
CAP CER 470PF 250VAC X7R
Detailed Description
470 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low Dissipation Factor
Series
Ratings
X1, Y2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.220" L x 0.200" W (5.59mm x 5.08mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.086" (2.18mm)