VJ1808Y473KXEAT5Z
DigiKey Part Number
720-1069-2-ND - Tape & Reel (TR)
720-1069-1-ND - Cut Tape (CT)
720-1069-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ1808Y473KXEAT5Z
Description
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1808
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VJ1808Y473KXEAT5Z Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.067" (1.70mm)