VJ0603Y683JXJAC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 1.117
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 37
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 5.704
Upgrade
KYOCERA AVX
0.068 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
VJ0603Y683JXJAC
DigiKey Part Number
VJ0603Y683JXJAC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0603Y683JXJAC
Description
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0603Y683JXJAC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.036" (0.92mm)