VJ0402Y391JXXCW1BC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Murata Electronics
Similar
KEMET
Similar
KEMET
YAGEO
Taiyo Yuden
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
Walsin Technology Corporation
390 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
VJ0402Y391JXXCW1BC
DigiKey Part Number
VJ0402Y391JXXCW1BC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0402Y391JXXCW1BC
Description
CAP CER 390PF 25V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0402Y391JXXCW1BC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)