VJ0402Y122KXACW1BC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 62.987
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 51.726
Datasheet
YAGEO
Upgrade
KYOCERA AVX
Upgrade
KEMET
Murata Electronics
1200 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
VJ0402Y122KXACW1BC
DigiKey Part Number
BC1211TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0402Y122KXACW1BC
Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0402Y122KXACW1BC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)