VJ0402A101KXACW1BC
DigiKey Part Number
720-VJ0402A101KXACW1BCTR-ND - Tape & Reel (TR)
720-VJ0402A101KXACW1BCCT-ND - Cut Tape (CT)
720-VJ0402A101KXACW1BCDKR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0402A101KXACW1BC
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
VJ0402A101KXACW1BC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)