TX3B476K016C1700
DigiKey Part Number
718-TX3B476K016C1700TR-ND - Tape & Reel (TR)
718-TX3B476K016C1700CT-ND - Cut Tape (CT)
718-TX3B476K016C1700DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX3B476K016C1700
Description
TX3 SERIES - SPECIALTY
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 1.7Ohm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.7Ohm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V