TR3E477K010C0050 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 5.924
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 3.024
Datasheet
KYOCERA AVX
In Stock: 50
KYOCERA AVX
In Stock: 18
470 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm
TR3E477K010C0050
DigiKey Part Number
718-1788-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3E477K010C0050
Description
CAP TANT 470UF 10% 10V 2917
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3E477K010C0050 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.170" (4.32mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
10 V