TR3D107M6R3C0140 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
100 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 140mOhm
TR3D107M6R3C0140
DigiKey Part Number
TR3D107M6R3C0140-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3D107M6R3C0140
Description
CAP TANT 100UF 20% 6.3V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3D107M6R3C0140 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
6.3 V