TR3A156K004C1500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
Similar
KEMET
15 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 1206 (3216 Metric) 1.5Ohm
TR3A156K004C1500
DigiKey Part Number
TR3A156K004C1500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3A156K004C1500
Description
CAP TANT 15UF 10% 4V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3A156K004C1500 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
4 V