TH3E476K020C0600 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Parametric Equivalent
47 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 2917 (7343 Metric) 600mOhm
TH3E476K020C0600
DigiKey Part Number
TH3E476K020C0600-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TH3E476K020C0600
Description
CAP TANT 47UF 10% 20V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TH3E476K020C0600 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
E
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm