TH3B685M016E1800 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 1.8Ohm
TH3B685M016E1800
DigiKey Part Number
TH3B685M016E1800-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TH3B685M016E1800
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TH3B685M016E1800 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
B
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm