T59EL476M050C0055
DigiKey Part Number
718-T59EL476M050C0055TR-ND - Tape & Reel (TR)
718-T59EL476M050C0055CT-ND - Cut Tape (CT)
718-T59EL476M050C0055DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T59EL476M050C0055
Description
T59476M050EL2T0055
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 50 V 2917 (7343 Metric) 55mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T59EL476M050C0055 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
50 V