757D187M025BB4D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 638
Datasheet
Image for 757D187M025BB4D is not available
757D187M025BB4D
DigiKey Part Number
757D187M025BB4D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
757D187M025BB4D
Description
CAP ALUM 180UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 851mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
370 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
658 mA @ 40 kHz
Part Status
Active
Impedance
198 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
851mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C