595D477X96R3D2T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
In Stock: 732
In Stock: 332
In Stock: 885
In Stock: 84
470 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 130mOhm
595D477X96R3D2T
DigiKey Part Number
595D477X96R3D2T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
595D477X96R3D2T
Description
CAP TANT 470UF 10% 6.3V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
595D477X96R3D2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
6.3 V