594D226X9020B8T
DigiKey Part Number
594D226X9020B8T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
594D226X9020B8T
Description
CAP TANT 22UF 10% 20V 1611
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V 1611 (4028 Metric) 600mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
594D226X9020B8T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1611 (4028 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
20 V