594D107X96R3B2T035 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 1.678
Datasheet
Upgrade
100 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 1611 (4028 Metric) 250mOhm
594D107X96R3B2T035
DigiKey Part Number
594D107X96R3B2T035-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
594D107X96R3B2T035
Description
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 1611
Detailed Description
EDA/CAD Models
594D107X96R3B2T035 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
250mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1611 (4028 Metric)
Size / Dimension
0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.087" (2.20mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6.3 V