593D474X9035B2TE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 6.000
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 5.354
Datasheet
KYOCERA AVX
In Stock: 715
KYOCERA AVX
0.47 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 1411 (3528 Metric) 4Ohm
593D474X9035B2TE3
DigiKey Part Number
593D474X9035B2TE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
593D474X9035B2TE3
Description
CAP TANT 0.47UF 10% 35V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
593D474X9035B2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.11mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
35 V