592D107X96R3B2T15H is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
100 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 1611 (4028 Metric) 1Ohm
592D107X96R3B2T15H
DigiKey Part Number
592D107X96R3B2T15H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
592D107X96R3B2T15H
Description
CAP TANT 100UF 10% 6.3V 1611
Detailed Description
EDA/CAD Models
592D107X96R3B2T15H Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
6.3 V