592D107X9016D2T15H is available for purchase but is not normally stocked.
Vishay Sprague
In Stock: 7.229
Vishay Sprague
In Stock: 2.880
Datasheet
In Stock: 6
In Stock: 396
In Stock: 457
In Stock: 314
KEMET
100 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 150mOhm
592D107X9016D2T15H
DigiKey Part Number
592D107X9016D2T15H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
592D107X9016D2T15H
Description
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
592D107X9016D2T15H Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
16 V