592D107X06R3B2T20H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Similar
Datasheet
Similar
100 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 1611 (4028 Metric) 450mOhm
592D107X06R3B2T20H
DigiKey Part Number
592D107X06R3B2T20H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
592D107X06R3B2T20H
Description
CAP TANT 100UF 20% 6.3V 1611
Detailed Description
EDA/CAD Models
592D107X06R3B2T20H Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
450mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1611 (4028 Metric)
Size / Dimension
0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6.3 V