Image for 591D477X96R3W2T035 is not available
591D477X96R3W2T035
DigiKey Part Number
591D477X96R3W2T035-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
591D477X96R3W2T035
Description
CAP TANT 470UF 10% 6.3V 2824
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 2824 (7260 Metric)
Category
Type
Conformal Coated
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2824 (7260 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
W
Voltage - Rated
6.3 V