591D227X9004D2T15H
DigiKey Part Number
591D227X9004D2T15H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
591D227X9004D2T15H
Description
CAP TANT 220UF 10% 4V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
591D227X9004D2T15H Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
4 V