591D107X9010B2T20H
DigiKey Part Number
718-1628-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-1628-1-ND - Cut Tape (CT)
718-1628-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
591D107X9010B2T20H
Description
CAP TANT 100UF 10% 10V 1611
Detailed Description
100 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V 1611 (4028 Metric) 250mOhm
EDA/CAD Models
591D107X9010B2T20H Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
250mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1611 (4028 Metric)
Size / Dimension
0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
10 V