591D105X9035B2T15H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
1 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V 1611 (4028 Metric) 4.4Ohm
591D105X9035B2T15H
DigiKey Part Number
591D105X9035B2T15H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
591D105X9035B2T15H
Description
CAP TANT 1UF 10% 35V 1611
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
591D105X9035B2T15H Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.4Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1611 (4028 Metric)
Size / Dimension
0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
35 V