293D686X06R3B2TE3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 657
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Similar
Similar
Direct
KEMET
Direct
KYOCERA AVX
KEMET
In Stock: 662
KYOCERA AVX
68 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric) 1.8Ohm
293D686X06R3B2TE3
DigiKey Part Number
718-293D686X06R3B2TE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
718-293D686X06R3B2TE3CT-ND - Cut Tape (CT)
718-293D686X06R3B2TE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
293D686X06R3B2TE3
Description
CAP TANT 68UF 20% 6.3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
293D686X06R3B2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.8Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.11mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6.3 V