293D476X96R3C2TE3
DigiKey Part Number
718-293D476X96R3C2TE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
718-293D476X96R3C2TE3CT-ND - Cut Tape (CT)
718-293D476X96R3C2TE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
293D476X96R3C2TE3
Description
CAP TANT 47UF 10% 6.3V 2312
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2312 (6032 Metric) 1.4Ohm
EDA/CAD Models
293D476X96R3C2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.4Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.79mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
6.3 V