293D156X96R3B2TE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 77
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 370
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
KYOCERA AVX
15 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric) 2.5Ohm
293D156X96R3B2TE3
DigiKey Part Number
293D156X96R3B2TE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
293D156X96R3B2TE3
Description
CAP TANT 15UF 10% 6.3V 1411
Detailed Description
EDA/CAD Models
293D156X96R3B2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.5Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.11mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6.3 V