293D106X9035C2TE3
DigiKey Part Number
718-1052-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-1052-1-ND - Cut Tape (CT)
718-1052-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
293D106X9035C2TE3
Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2312
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2312 (6032 Metric) 1.6Ohm
EDA/CAD Models
293D106X9035C2TE3 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.79mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
35 V