199D476X9003C7V1
DigiKey Part Number
199D476X9003C7V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D476X9003C7V1
Description
CAP TANT 47UF 10% 3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 3 V Radial
EDA/CAD Models
199D476X9003C7V1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.458" (11.64mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
3 V