199D476X06R3D6V1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V Radial
199D476X06R3D6V1
DigiKey Part Number
199D476X06R3D6V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D476X06R3D6V1
Description
CAP TANT 47UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
199D476X06R3D6V1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.498" (12.66mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
6.3 V