199D476X0020E6B1E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 595
Similar
47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V Radial
199D476X0020E6B1E3
DigiKey Part Number
199D476X0020E6B1E3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D476X0020E6B1E3
Description
CAP TANT 47UF 20% 20V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
199D476X0020E6B1E3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.339" Dia (8.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
20 V