199D475X9016B7V1
DigiKey Part Number
199D475X9016B7V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D475X9016B7V1
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
199D475X9016B7V1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.398" (10.12mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
16 V