199D475X9010A2B1E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 500
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial
199D475X9010A2B1E3
DigiKey Part Number
199D475X9010A2B1E3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D475X9010A2B1E3
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 10V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
199D475X9010A2B1E3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.173" Dia (4.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.280" (7.11mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated
10 V