199D475X0016B7V1
DigiKey Part Number
199D475X0016B7V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D475X0016B7V1
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial
EDA/CAD Models
199D475X0016B7V1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.398" (10.12mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
16 V