199D225X5020AXV1E3
DigiKey Part Number
199D225X5020AXV1E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D225X5020AXV1E3
Description
CAP TANT 2.2UF 5% 20V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
199D225X5020AXV1E3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.173" Dia (4.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.340" (8.64mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated
20 V