199D156X0016C6B1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial
199D156X0016C6B1
DigiKey Part Number
199D156X0016C6B1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D156X0016C6B1
Description
CAP TANT 15UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
199D156X0016C6B1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.458" (11.64mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
16 V