199D107X06R3D1V1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
100 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V Radial
199D107X06R3D1V1
DigiKey Part Number
199D107X06R3D1V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D107X06R3D1V1
Description
CAP TANT 100UF 20% 6.3V RADIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
199D107X06R3D1V1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.400" (10.16mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated
6.3 V