199D106X96R3B6V1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Similar
Datasheet
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V Radial
199D106X96R3B6V1
DigiKey Part Number
199D106X96R3B6V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D106X96R3B6V1
Description
CAP TANT 10UF 10% 6.3V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
199D106X96R3B6V1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.398" (10.12mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
6.3 V