199D106X9016C2A1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial
199D106X9016C2A1
DigiKey Part Number
199D106X9016C2A1-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D106X9016C2A1
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
199D106X9016C2A1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated
16 V