199D106X9010B9V1
DigiKey Part Number
199D106X9010B9V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D106X9010B9V1
Description
CAP TANT 10UF 10% 10V RADIAL
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial
EDA/CAD Models
199D106X9010B9V1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.418" (10.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
10 V