199D106X0016C7V1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16 V Radial
199D106X0016C7V1
DigiKey Part Number
199D106X0016C7V1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D106X0016C7V1
Description
CAP TANT 10UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
199D106X0016C7V1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.458" (11.64mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated
16 V