199D105X9050B2V1E3
DigiKey Part Number
199D105X9050B2V1E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
199D105X9050B2V1E3
Description
CAP TANT 1UF 10% 50V RADIAL
Detailed Description
1 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V Radial
EDA/CAD Models
199D105X9050B2V1E3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated
50 V