195D685X06R3S4T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 2.763
Datasheet
KYOCERA AVX
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3 V 1206 (3216 Metric)
195D685X06R3S4T
DigiKey Part Number
195D685X06R3S4T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
195D685X06R3S4T
Description
CAP TANT 6.8UF 6.3V 20% 1206
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Type
Conformal Coated
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.056" (1.42mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
S
Voltage - Rated
6.3 V