173D686X9020YW is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
68 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V Axial
173D686X9020YW
DigiKey Part Number
173D686X9020YW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D686X9020YW
Description
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D686X9020YW Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
20 V