173D686X0006XE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 54
Datasheet
68 µF Molded Tantalum Capacitors 6 V Axial
173D686X0006XE3
DigiKey Part Number
173D686X0006XE3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D686X0006XE3
Description
CAP TANT 68UF 20% 6V AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D686X0006XE3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
X
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6 V