173D685X9050YE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 28
Datasheet
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V Axial
173D685X9050YE3
DigiKey Part Number
173D685X9050YE3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D685X9050YE3
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
173D685X9050YE3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
Y
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
50 V