173D685X9035XW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Direct
KEMET
Similar
KEMET
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V Axial
173D685X9035XW
DigiKey Part Number
173D685X9035XW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D685X9035XW
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 35V AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D685X9035XW Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
X
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
35 V