173D475X9020VE3
DigiKey Part Number
718-173D475X9020VE3CT-ND - Cut Tape (CT)
718-173D475X9020VE3TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D475X9020VE3
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 20V AXIAL
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V Axial
EDA/CAD Models
173D475X9020VE3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
V
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
20 V