173D475X5050XWE3
DigiKey Part Number
173D475X5050XWE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D475X5050XWE3
Description
CAP TANT 4.7UF 5% 50V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
173D475X5050XWE3 Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
X
Tolerance
±5%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
50 V